Knut Mannströms ledarpokal

Knut Mannström avled 22.10.1968
Ledarpokaler utdelas för särskilt meriterade insatser under verksamhetsåret

Mottagare genom tiderna:

Ledarpokal nr. 1

1959 Tor Christiansson Bandy

1960 Ernst Moberg Skidning o. Orientering

1961 Nils Söderström Friidrott

1962 Frejvid Karlsson Skidning, Orientering m.m

1963 Bengt Forss Orientering

1964 Georg Forsell Centralstyrelsen

1965 Anders Höglund Orientering

1966 Stig Henriksson Handboll

Ledarpokal nr. 2

1967 Armas Karlsson Handboll o. Centralstyrelsen

1968 Bengt Gustafsson Fotboll

1969 Ingmar Söderblom Friidrott

1970 Ulf Packalén Handboll o. Fotboll

1971 Bertel Karlsson Centralstyrelsen/ Kassör

Ledarpokal nr. 3

1972 Karl-Erik Lindholm Centralstyrelsen/ Sekreterare

1973 Nils Leinonen Orientering

1974 Pentti Ljungqvist Orientering

1975 Christer Sundström Friidrott

1976 Helge Blåberg Fotboll

Ledarpokal nr. 4

1977 Jürgen Schmidt Centralstyrelsen/ Ordförande

1978 Esko Brunila Orientering

1979 Harry Antson Centralstyrelsen/ Ishockey

1980 Nils-Åke Astermo Fotboll

1981 Henrik Laaksonen Centralstyrelsen/ Handboll

1982 Jorma Ake Orientering

1983 Mårten Malmlund Handboll

1984 Soile & Alf Gustavsson Friidrott

1985 Guy Nordström Centralstyrelsen/ Ordförande

1986 Jukka Sevon Fotboll


 

Ledarpokal nr. 5

1987 Christer Järnström Orientering

1988 Bengt Westerlund Skidning

1989 Tore Strömborg Fotboll

1990 Ole Åberg Handboll

1991 Pekka Havola Orientering

1992 Caj Léham Orientering

1993 Bernt Engström Orientering

1994 Maj Björk Gymnastik

1995 Lars P. Holmberg Centralstyrelsen/Ordförande

1996 Helge Wikström Handboll

1997 Mariella Ramstedt Gymnastik

1998 Henriette Eriksson Gymnastik

1999 Roald von Schoultz Orientering

2000 Johan Thorn Fotboll

2001 Jack Henriksson Skidning

2002 Heidi Österman Gymnastik

2003 Lars Nummelin Centralstyrelsen/Ordförande

2004 Holger Lindblom Fotboll

2005 Ingela Mattsson Orientering

2006 Johan Ramstedt Skidning

2007 Kent Westerholm Skidning

2008 Linus Hoffman Orientering

2009 Anne Eriksson Friidrott

2010 Katja Kallio Fotboll

2011 Erik Sumelius Centralstyrelsen/Fotboll

2012 Jessica Ranta-aho Handboll

2013 Harri Salo Fotboll

2014 Ann-Christine Sundell Skidning

2015 Jan "Bambu" Eriksson Handboll

2016 Toni Luoto Innebandy

2017 Stefan Nyberg Fotboll/CST

KM-Ledarpokal