Bästa herre

Kriterierna för att få priset precierades 7.12.1965

a) personen bör ha tillhört föreningen i minst ett år
b) personen bör fortfarande vara medlem av föreningen och i fortsättningen representera föreningen i den idrottsgren som ligger till grund för bedömningen
c) resultatet bör vara uppnått i klassen över juniorgräns
d) personens allmänna uppträdande bör uppfyllla krav man kan ställa på en idrottare

År Herre Gren
     
2017 Markus Mattila Handboll
2016 Herrlaget i handboll Handboll
2015 Niklas Wihlman Skidning, Friidrott
2014 Niklas Wihlman Skidning, Friidrott
2013 Tobias Henriksson Orientering
2012 Tobias Henriksson Orientering
2011 Robin Fröberg Orientering
2010 Thomas Ramstedt Skidning
2009 Thomas Ramstedt Skidning
2008 Thomas Ramstedt Skidning
2007 Conny Karlsson Friidrott
2006 Conny Karlsson Friidrott
2005 Conny Karlsson Friidrott
2004 Thomas Ramstedt Skidning
2003 Conny Karlsson Friidrott
2002 Conny Karlsson Friidrott
2001 Conny Karlsson Friidrott
2000 Conny Karlsson Friidrott
1999 Kenneth Cederberg Orientering
1998 Kenneth Cederberg Orientering
1997 Conny Karlsson Friidrott
1996 Kenneth Cederberg Orientering
1995 Kenneth Cederberg Orientering
1994 Sören Nymalm Orientering
1993 Sören Nymalm Orientering
1992 Sören Nymalm Orientering
1991 Sören Nymalm Orientering
1990 Sören Nymalm Orientering
1989 Johan Karlsson Handboll, Fotboll
1988 Ari Ääri Orientering
1987 Mikael Ramstedt Skidning
1986 Roald von Schoultz Orientering
1985 Teemu Helppolainen Orientering
1984 Kenneth Stubb Friidrott
1983 Arto Virtala Orientering
1982 Kenneth Stubb Friidrott
1981 Johan Karlsson Handboll, Fotboll
1980 Kenneth Stubb Friidrott
1979 Bjarne Holmbom Friidrott
1978 Kenneth Stubb Friidrott
1977 Olli Vennelä Orientering
1976 Olli Vennelä Orientering
1975 Olli Vennelä Orientering
1974 Olli Vennelä Orientering
1973 Bjarne Holmbom Friidrott
1972 Bjarne Holmbom Friidrott
1971 Veikko Kiili orientering
1970 Lars P. Holmberg friidrott
1969 Veikko Kiili orientering
1968 Bjarne Holmbom friidrott
1967 Mårten Malmlund allround
1966 Lars P. Holmberg friidrott
1965 Bror Blomqvist handboll
1964 Bror Blomqvist handboll
1963 Runar Ekblad orientering
1962 Trygve Lindqvist friidrott
1961 Rainer Johansson fotboll och handboll
1960 Runar Ekblad orientering
1959 Pentti Ljungqvist friidrott
1958 Carl-Gustav Sundman friidrott
1957 Bertel Isaksson friidrott och fotboll
1956 Bengt Gustafson fotboll och bandy
1955 Bertel Engström friidrott